Smutné výročí

Tak je tomu dneska už pět let co nás opustil Michal Pick.Ta smutná zpráva mě tehdy zastihla na soustředění na Kypru, kde jsem byl s dámskou a juniorskou částí týmu České spořitelny MTB.
Rád bych trochu vzpomenul na spolupráci s Michalem. Oslovil mě někdy koncem roku 2002 s ideou juniorské farmy  MTB týmu pod hlavičkou ČS MTB. A od té doby se datovala naše spolupráce, jeho tým nám vytvořil perfektní zázemí a pomohl k růstu Terezy Huříkové z vykulené žačky až do světové závodnice. Postupně jsem se s Michalem sbližoval a poznával ho. Jeho velký sen, který se splnil jen částečně, byl úspěšný profesionální tým. S VIP místem v Team area a on s kafíčkem za ohrádkou sleduje své úspěšné ovečky jak se rozjíždějí před startem a pak je jde vyfotit na trať jak jedou vstříc úspěchům.
Jeho sen se mu splnil jen částečně, bohužel už nebyl u toho když Tereza sklízela zatím její největší úspěchy ve světovém poháru . V této souvislosti jsem poznal i jeho největší slabost a to, že byl strašně hodnej. Nedokázal seřvat své závodníky, ani když evidentně zatáhli závod, když se jim nechtělo jet. Byl to prostě Mr. team manager, který tvrdil že nikoho nebude nutit když je to jeho práce. Bohužel v českých podmínkách toto nefungovalo a nemálo závodníků, kteří prošli týmem, toho zneužívalo. Michala to velmi trápilo ale navenek to znát nedal. Byla to osobnost, která spíš než by slevila z nastoleného týmového standartu, tak do týmu investovala svoje peníze. Myslím, že česká biková scéna mu musí být hodně vděčná, vždyť  výjezdy české bikové reprezentace v letech 1999 – 2009 zajišťoval tým České spořitelny MTB, počínaje mechanikem, masérem, tlumočnickými službami a konče používáním aut a týmového materiálu bez nároku na nějakou kompenzaci od ČSC.
Michal byl šlechtic mezi českými team managery a mrzí mě, že jsem nedokázal jeho tým dovést do těch sfér kde ho chtěl vždy vidět. Mezi elitní světové týmy se závodníky první světové desítky. Na kole, které se stalo jeho osudem, jsem se s nim taky nikdy nesvezl.
Tak si myslím, že tam nahoře,  Michal sedí s Bakym na kafíčku a dvojce vína a občas se projedou na silničce.

Michale čus a díky.